Recenze Ledových střepů z Databáze knih

Recenze knihy: Ledové střepy Hodnocení 4 z 5

Je život procházka růžovou zahradou? Sice to tak nějakou dobu může vypadat, ale růže mají trny, které dokážou rozdrásat tělo do krve. Touto myšlenkou bychom mohli charakterizovat nejen nejnovější román přerovské rodačky Lenky Chalupové (*1973), který vyšel pod názvem „Ledové střepy“, ale i její předešlou tvorbu, jako např. „Pomněnkové matky“.
Jáchym, jeden z hlavních hrdinů příběhu, je už pár let šťastně ženatý, má dvě dcerky a milující manželku. Není sice všechno ideální, jako třeba každotýdenní odluka od rodiny díky práci, ale vše se dá zvládat a vydržet. Ale jen do momentu, než se objeví na scéně jeho švagrová Emma, přesný opak jeho manželky Anny, přestože jsou to dvojčata. Už od dětství se jí za zády neříká jinak, než pijavice. Psychicky značně nevyrovnaná postava, jež si v papírech nese zkratku F60.2, řečí lékařské klasifikace „disociální poruchu osobnosti“. Tedy něco, jako uspokojování vlastních potřeb bez ohledu na jiné, trvalá nezodpovědnost a bezohlednost vůči společenským normám, pravidlům a závazkům. A do hledáčku jejího plánu, který umně skrývá jako potěšení či chtíč, se právě dostal Jáchym, který je celý týden sám ve své garsonce, tedy snadný „chlapský cíl“. Využít a odhodit, tak jako ve mnoha jiných případech, zde ale nefunguje. Její plány, její cíle, její vztahy fungují jen na nějaký den, na nějaký čas. Pak zcela klidná vše odhodí a jde za svým dalším snem. Jenže spoušť, která za ní zůstává, ničí životy nejen jednotlivců, ale celých rodin.
Obdobně jako u „Pomněnkových matek“, i ve svém novém díle Lenka Chalupová vytváří dramatický, psychologický příběh, který mnohdy přechází až k thrillerovým prvkům. Což v tomto románu podtrhuje vražda, na jejímž základě vlastně celý příběh existuje. Příběh, který se snaží složit po letech nová manželka jednoho z aktérů dramatu, aby sepsala životní příběh, který ze sebevědomého chlapa udělal trosku. Vše je založeno především na výrazných postavách, primárně Emmě, nadnešeně řečeno femme fatale. Na tom pak staví příběh Jáchyma, polapeného do jejích sítí. Krok po kroku pak značně sugestivně zobrazuje autorka doslovný rozpad jeho osoby, jeho osobnosti, která nemůže nepodlehnout svodům. To vše právě v kontrastu s plány Emmy, které jsou nám rozkrývány pomalu a po kouskách, jako dobře mířené rány do mysli čtenáře. Celé je to ještě zvýrazněno širokým záběrem postav a časovým rozsahem.
Tento „mrazivý román o vášni… a trestu“ vydalo nakl. Čas v roce 2015.

Napsat komentář