Lenka Chalupová vydává novou knihu, detektivku z Přerova

Přerov – Staré křivdy z minulosti, které měly zůstat navždy zapomenuty, se připomenou s krutou naléhavostí. Čtenáři nové detektivky Tyrkysové oko spisovatelky Lenky Chalupové se vrátí prostřednictvím děje do třicátých let minulého století, kdy v Mostní ulici v Přerově vyráběla šperky ze zlata a tyrkysu babička hlavních hrdinek.

dnes 08:40

SDÍLEJ:
Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová

Přerovská spisovatelka Lenka ChalupováFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Autorka přiznává, že ji nová kniha trochu potrápila. ¨

„Nedala mi spát, pořád jsem na ni musela myslet,“ říká.

Vydáváte svou v pořadí šestou knihu. V čem je jiná?
Vznikala asi deset měsíců. Začala jsem ji psát loni na podzim a ukončila letos v červenci. Pravdou je, že v červnu jsem měla tvůrčí krizi a už jsem to vzdala. Napsala jsem dokonce vydavateli, že letos asi nic nevydám, že to pořád není ono, chybí mi pointa i dobrá zápletka… Věděla jsem, že dokud nebudu na sto procent spokojena, tak knihu nedám z ruky. A pak to najednou všechno krásně naskočilo a zapadlo do sebe, takže během dvou prázdninových dní jsem měla hotovo. Bylo to opravdu pár hodin intenzivní práce, kdy byla hlava rychlejší než ruce, které měly děj zapisovat. Takže jsem mohla vydavateli do Prahy napsat, že moje zpráva z předešlého týdne už neplatí a kniha je připravena k editaci. Během srpna jsme udělali korektury a grafička nachystala obálku. Na pulty českých a slovenských knihkupectví se detektivka dostane v polovině října a k dostání bude i jako e-kniha.

Autoři většinou neradi prozrazují děj, ale přece jen – můžete přiblížit, o čem kniha s tajemným názvem „Tyrkysové oko“ bude?
Děj vtáhne čtenáře do rodiny, která působí navenek normálním, možná až obyčejným dojmem. Matka Božena, její dcery Žofie a Justýna, jejich sestřenice Eliška… Žijí si nerušeně svou „všednodennost“. Jenže do té nečekaně vstoupí staré křivdy z minulosti rodiny, které měly zůstat zapomenuty. Ožijí ve chvíli, kdy se Justýna s Eliškou rozhodnou prodat sošku z tyrkysu, kterou jim v dědictví odkázala jejich společná babička – prvorepubliková přerovská zlatnice. Ta si určila podmínku, že mohou její vnučky vzácnou sochu zpeněžit teprve ve chvíli, kdy se ocitnou v životní nouzi. A právě tento okamžik nastal – jedna z nich se rozvádí, druhá v pětačtyřiceti letech porodila nemanželské dítě. Jenže počínání těchto žen někdo bedlivě sleduje – a nic dobrého jim nepřeje. Křivdy se otevírají postupně jako staré rány, které nejdou jen tak zalepit. Před čtenářem se prostřednictvím knihy odkrývá minulost rodiny a vrací se do třicátých let minulého století, kdy v Mostní ulici v Přerově vyráběla šperky ze zlata a z tyrkysu babička hlavních hrdinek. A právě ona, byť dávno mrtvá, stále „straší“ především svou nemilovanou snachu Boženu, která své tchyni něco nemůže odpustit.

Děj příběhu se tedy odehrává přímo v Přerově?
V Přerově a jeho dvou místních částech – Penčicích a Předmostí. Jsou to místa, která dobře znám, takže zasadit sem děj včetně reálií pro mě bylo jednoduché. Část detektivky se odehrává v jednom z typických hanáckých statků v Penčicích, kde žije matka rodiny – osmdesátiletá zatrpklá statkářka Božena Mrázová, která se vlastně vůbec netají svou nenávistí k dcerám, neteři i mrtvé tchýni. Její nejstarší dcera Žofie je klariskou, žije v klášteře a s rodinnými příslušníky se stýká minimálně, i když s nimi vede bohatou korespondenci. Statkářčina mladší dcera Justýna a neteř Eliška provozují v domě po babičce v Mostní ulici kavárnu, která se jmenuje Tyrkysové oko.

Má tento název i jinou symboliku?
Babička hlavních hrdinek byla tímto kamenem přímo posedlá. Kromě vzácné sošky zůstaly v dědictví po zlatnici i dva náramky, které zdobí právě tyrkysové oko. Už pětadvacet let je nosí na svých zápěstích právě Eliška s Justýnou, a ty šperk vnímají jako společné znamení. Věc, která je ochrání… Děj detektivky není jednoduchý, takže by si čtenáři určitě neměli nechávat knihu na pokračování, ale přečíst ji v co nejkratším sledu, pokud možno na jeden zátah, aby vstřebali všechny dějové linky i drobné indicie, vedoucí k rozuzlení. Ale že moje knihy nevedou jednoduchými uličkami, to už čtenáři, kteří moje detektivky čtou, vědí.

Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová

Proč padla volba právě na vaše rodné město?
Těch důvodů je více. V Penčicích mají rodiče chatu, jezdím sem už od dvanácti let, takže se mi tam děj dobře situoval. Příběh se z velké části odehrává na Velké Dlážce, tedy čtvrti, kde jsem vyrůstala. A kousek odtud dodnes žiji se svou rodinou – dětmi a manželem. Často se vypravujeme i do Předmostí. Když jsem tam byla před časem na besedě ve škole, slíbila jsem dětem, že děj jedné z dalších knížek zasadím zčásti i do jejich školy. Syn hlavní hrdinky je proto žákem základní školy v Předmostí.

Vaše předchozí kniha „Ledové střepy“ je zajímavá prolínáním minulosti a současnosti. Čím je zvláštní Tyrkysové oko?
Především žhavou současností děje – odehrává se totiž od června do prosince aktuálního roku 2016. Každá kapitola také začíná konkrétním datem, takže jsem musela pečlivě hlídat data a dny, aby vše odpovídalo letošnímu kalendáři. Čtenáře možná udiví, že i když začínáme červnem, tak v reálném čase popisuji, jak slaví hlavní hrdinka Vánoce. Později ale pochopí, že hrdinka se hrou na Vánoce vrací do dětství, které prožila na statku v Penčicích, a nebylo příliš šťastné.

Detektivka z Přerova je vaší šestou knihou, s jakým ohlasem se setkaly ty předchozí?
Poslední čtyři knihy jsem vydala v průběhu čtyř let. Knihy se bez nadsázky prodávají dobře a ohlasy jsou dobré. Především u čtenářek, kterým je blízký popis ženského světa. Od mnohých lidí slýchávám, že je rozuzlení zápletky pokaždé překvapí. Když si čtu reakce čtenářů na mé knihy, většina z nich napíše: „ten závěr jsme nečekali, vyrazil nám dech, naštval nás, máme vztek na autorku, že to tak skončilo“. No a právě to mě baví. Závěrečné překvapení si většinou vychutnávám a dávám na něj důraz, stejně jako na začátek knihy, který musí zaujmout. Před Tyrkysovým okem jsem vydala román Ledové střepy, který je o nevěře. Zpočátku působila jako banální milostná zápletka, ale nakonec skončila tragicky. Pomněnkové matky jsou zase o ženách, jimž se záhadně ztratily jejich děti. Hlavní hrdinkou detektivky Utopená byla scenáristka, kterou osudově dohnala její minulost. Vosí hnízda zase vyprávějí o sektě, jež unášela lidi a převracela naruby život mnoha rodinám. Prvotina Neříkej mi vůbec nic je pak o mladé ženě, která musela nést trpké následky života s úspěšným mužem.

Lenka Chalupovánarodila se 4. 2. 1973 v Přerově, kde žije. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Pracovala jako novinářka, v současné době je tiskovou mluvčí.
Vydala knihy: Neříkej mi vůbec nic (2004 – román), Vosí hnízda (2009 – detektivka), Utopená (2013 – detektivka), Pomněnkové matky (2014 – detektivka), Ledové střepy (2015 – román), Tyrkysové oko (2016 – detektivka).
Je vdaná, má syna Štěpána a dceru Klárku. Její knihy jsou velmi úspěšné, vydává je v Praze.

Autor: Petra Poláková-Uvírová
Zdroj: http://prerovsky.denik.cz/zpravy_region/lenka-chalupova-vydava-novou-knihu-detektivku-z-prerova-80160927.html

Napsat komentář