Recenze z Databáze knih: Poutavý a skvěle vykombinovaný příběh o síle touhy a pomsty

Přerovská rodačka Lenka Chalupová (*1973) má ve své bibliografii už pět titulů, ke kterým letos na podzim přidala šestý, opět vydaný v nakladatelství Čas, jež nese název „Tyrkysové oko“. Příběh o rodinné tragédii, který charakterizují už na úvodu slova: „Každá rodina má své tajemství. Někdy je ale lepší nechat ho spát. Ne vždy to ovšem jde.“
Dvě spřízněné rodiny, dvě historie, které se táhnou už po celá desetiletí, aby teprve v současnosti bylo odhaleno jejich společné, až bizarní tajemství. Eliška a Justýna, sestřenice, které už od dospívání žijí neodlučně jako sestry. Před více než dvaceti lety se obě najednou seznámily s dvojicí kluků, které si vzaly za muže, obě mají dvě děti. Teď už jim je po čtyřicítce, a život obou nerozlučných kamarádek se hroutí. Oběma se rozpadají manželství, a to z důvodů neuvěřitelně propletených milostných vztahů. Ale co v životě není komplikované? Jak se říká, srdci člověk neporoučí. Matka se „veřejně“ zblázní do přítele své dcery a otěhotní s ním, dcera na truc svede manžela její přítelkyně, ta se psychicky zhroutí a i její manželství se rozpadá. Neobvyklé propletence vztahů a osudů je typickým znakem tvorby této přerovské autorky. Stejně tak i množství postav, které jsou zakomponovány do příběhu. Každá dobře charakterizována, zajímavě psychologicky ztvárněna. A v neposlední řadě je tu thrillerový či detektivní prvek, který taktéž patří ke klasickým prvkům autorčiny tvorby.
Lenka Chalupová do svých děl vnáší především ženský pohled na svět. Bylo by ovšem značně mylné si myslet, že její tvorba je snad něco zavánějícího po červené knihovně. Její hrdinky nejsou z cukru, nejsou naivní a poddajné při pouhém pohledu muže. Vlastně je to naopak, muži zde vystupují podobni pouhým figurkám, které se nechávají bezděčně posouvat po šachovnici zvané život.
Poutavý a skvěle vykombinovaný příběh o síle touhy a pomsty vyšlo v nakl. Čas na podzim 2016.

Napsat komentář